Opublikowano: 2023-10-26
Czas czytania: 2 min
Dźwignik śrubowy opiera się o mechanizm ślimaka i ślimacznicy, które pozwalają przenieść ruch obrotowy na liniowy za pomocą śruby.
Poza mechanizmem ślimaka i ślimacznicy, dźwigniki śrubowe znacznie różnią się od przekładni ślimakowych. Mają one inną budowę, smarowania, referencyjne przełożenia, czy oporowe ułożyskowanie. To wszystko ma ogromny wpływ przede wszystkim na bezpieczeństwo układu.
W zależności od aplikacji elementem przenoszącym napęd liniowo może być wędrująca wzdłuż dźwignika śruba lub wędrująca wzdłuż śruby nakrętka
Drugim podziałem, który jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania aplikacji, jest wybór śruby. W zależności od cyklu pracy możesz wybrać dźwignik ze śrubą kulową lub śrubą trapezową.
Trzeci podział dotyczy materiału, z którego ma być wykonana śruba. Do dyspozycji są wykonania stalowe, aluminiowe oraz nierdzewne.
Oferta dźwigników śrubowych składa się z wielu możliwości, jednak te 3 podziały można uznać za najistotniejsze.
Wprowadzenie dźwignika w ruch nie wymaga podłączania go do instalacji pneumatycznych, czy pomp hydraulicznych. Tak naprawdę wystarczy siła ludzkich rąk lub zwykły silnik elektryczny.
Budowa dźwignika śrubowego zapewnia nam samohamowność układu. W razie utraty zasilania nie trzeba obawiać się o utrzymanie pozycji pod obciążeniem. Układ ten daje również prostą możliwość alternatywnego napędu w postaci korby, a to oznacza, że nawet w przypadku braku zasilania aplikacji, możemy w każdej chwili zmienić jej położenie.
Aplikacje oparte o systemy dźwigników śrubowych nie potrzebują podłączenia do instalacji pneumatycznych, czy pomp hydraulicznych. Dzięki temu aplikacja pobiera energię tylko podczas pracy. Wiąże się to z dużymi oszczędnościami dla użytkownika aplikacji.
Mechanizm dźwigników śrubowych daje nam także ogromną precyzję w ustaleniu pozycji. Można ją ustawić powtarzalnie z dokładnością do 0,01 mm i mieć pewność, że każdy ruch dźwignika rozpocznie się i zakończy dokładnie w tym samym miejscu.
W zależności od aplikacji dźwigniki śrubowe dają cały wachlarz dodatkowych akcesoriów, począwszy od tych związanych z bezpieczeństwem użytkowania, jak chociażby mieszki, czy tuby ochronne, skończywszy na specjalnych wahliwych podkładkach, czy prowadzeniach śrub w szynach.